Przegląd, legalizacja i naprawa gaśnic

Kategorie: ,

Opis

Gaśnica może się okazać niezbędna w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego konieczne jest, aby zadbać o jej przegląd.

Gaśnica jest obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu osobowego zgodnie z kodeksem drogowym, dlatego z gaśnic najczęściej korzystają kierowcy. Jednak do zachowania pełni bezpieczeństwa warto również zaopatrzyć się w zestaw „domowego strażaka”, to znaczy gaśnicy domowej, aby w razie jakiegokolwiek zapłonu zdusić ogień w zarodku.

W każdym wypadku gaśnice przenośne i urządzenia ochrony przeciwpożarowej muszą być poddane przeglądom i konserwacjom przynajmniej raz do roku. Uczulamy również na fakt, iż każda polska gaśnica podlega naprawie po upływie 5 lat. Dotyczy to również gaśnic znajdujących się w miejscu pracy – z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich pracowników należy przeprowadzać ich przegląd i legalizację raz do roku.

Czym jest legalizacja gaśnic?

Legalizacja gaśnicy różni się od jej okresu gwarancyjnego. Gwarancja gaśnic wynosi zazwyczaj 5 lat od daty produkcji – co oznacza, że producent zapewnia poprawne działanie urządzenia w tym okresie. Z kolei legalizacja odnosi się do badań przeprowadzanych przez Urząd Dozoru Technicznego.

Okres legalizacji gaśnic różni się w zależności od typu urządzenia:

  • gaśnica śniegowa – 10 lat,
  • gaśnica proszkowa 6 kg – 20 lat,
  • gaśnica proszkowa samochodowa 1kg – 1 rok.

W przypadku gaśnicy samochodowej, musi ona być poddana przeglądowi technicznemu przynajmniej raz w roku. Po przeglądzie gaśnica otrzymuje “stempel” sprawnej i gotowej do użytku, a czas jej legalizacji wyznaczony jest przez osobę wykonującą badanie.

Dlaczego warto legalizować gaśnice?

Cena przeglądu i legalizacji gaśnicy nie jest wysoka, wynosi bowiem od 10 do 60 zł. Mimo że kodeks drogowy nie wymaga od kierowcy posiadania gaśnicy po przeglądzie, warto wydać tę sumę, aby mieć pewność, że posiadany przez Ciebie sprzęt zadziała w awaryjnej sytuacji. Nieużywana gaśnica może utracić swoje właściwości, zwłaszcza, gdy została wyprodukowana kilka lat temu. Zadbaj o własne bezpieczeństwo i swoich najbliższych. Skorzystaj z usługi legalizacji gaśnicy w EkoFit.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o “Przegląd, legalizacja i naprawa gaśnic”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *