Przegląd, legalizacja i naprawa gaśnic

Kategorie: ,

Opis

Gaśnica może się okazać niezbędna w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego konieczne jest, aby zadbać o jej przegląd.

Gaśnica jest obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu osobowego zgodnie z kodeksem drogowym, dlatego z gaśnic najczęściej korzystają kierowcy. Jednak do zachowania pełni bezpieczeństwa warto również zaopatrzyć się w zestaw „domowego strażaka”, to znaczy gaśnicy domowej, aby w razie jakiegokolwiek zapłonu zdusić ogień w zarodku.

W każdym wypadku gaśnice przenośne i urządzenia ochrony przeciwpożarowej muszą być poddane przeglądom i konserwacjom przynajmniej raz do roku. Uczulamy również na fakt, iż każda polska gaśnica podlega naprawie po upływie 5 lat. Dotyczy to również gaśnic znajdujących się w miejscu pracy – z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich pracowników należy przeprowadzać ich przegląd i legalizację raz do roku.

Czym jest legalizacja gaśnic?

Legalizacja gaśnicy różni się od jej okresu gwarancyjnego. Gwarancja gaśnic wynosi zazwyczaj 5 lat od daty produkcji – co oznacza, że producent zapewnia poprawne działanie urządzenia w tym okresie. Z kolei legalizacja odnosi się do badań przeprowadzanych przez Urząd Dozoru Technicznego.

Okres legalizacji gaśnic różni się w zależności od typu urządzenia:

  • gaśnica śniegowa – 10 lat,
  • gaśnica proszkowa 6 kg – 20 lat,
  • gaśnica proszkowa samochodowa 1kg – 1 rok.

W przypadku gaśnicy samochodowej, musi ona być poddana przeglądowi technicznemu przynajmniej raz w roku. Po przeglądzie gaśnica otrzymuje “stempel” sprawnej i gotowej do użytku, a czas jej legalizacji wyznaczony jest przez osobę wykonującą badanie.

Dlaczego warto legalizować gaśnice?

Cena przeglądu i legalizacji gaśnicy nie jest wysoka, wynosi bowiem od 5 do 40 zł. Mimo że kodeks drogowy nie wymaga od kierowcy posiadania gaśnicy po przeglądzie, warto wydać tę sumę, aby mieć pewność, że posiadany przez Ciebie sprzęt zadziała w awaryjnej sytuacji. Nieużywana gaśnica może utracić swoje właściwości, zwłaszcza, gdy została wyprodukowana kilka lat temu. Zadbaj o własne bezpieczeństwo i swoich najbliższych. Skorzystaj z usługi legalizacji gaśnicy w EkoFit.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o “Przegląd, legalizacja i naprawa gaśnic”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *