Kurs konserwatorów urządzeń PPOŻ

Wyświetlanie wszystkich wyników: 12

Kurs konserwatorów urządzeń ppoż

Sprzęt przeciwpożarowy powinien się znaleźć w każdym budynku, a w szczególności tam, gdzie przebywają ludzie. Za jego zakup oraz rozmieszczenie odpowiada właściciel lub zarządca budynku, a co jakiś czas należy przeprowadzać konserwację takich urządzeń. Uprawnienia do czynności konserwatorskich zapewnia stosowny kurs.

 

Co obejmuje sprzęt ppoż?

Urządzenia przeciwpożarowe to nie tylko gaśnice. Do przenośnego sprzętu zaliczają się także koce gaśnicze, które odcinają dostęp tlenu do ognia, hydronetki, agregaty gaśnicze, natomiast same gaśnice dzieli się na proszkowe, pianowe i śniegowe. W skład ochrony przeciwpożarowej wchodzą jeszcze urządzenia i systemy ppoż, które wykrywają ogień, informują o zagrożeniu oraz ograniczają jego rozprzestrzeniania się po terenie – to między innymi czujniki dymu i temperatury, ostrzegawcze sygnały dźwiękowe, oświetlenie ewakuacyjne i awaryjne, zraszacze, automatyczne blokady odcinające zasilanie, etc.

Istotną częścią zabezpieczenia są jeszcze hydranty oraz zbiorniki wodne. Dostarczają one wody niezbędnej do gaszenia pożarów – korzysta z nich nie tylko służba BHP znajdująca się na miejscu, ale i straż pożarna. Poprawne funkcjonowanie hydrantów i zbiorników jest kluczowe dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego osoby za nie odpowiedzialne muszą przejść profesjonalny kurs. W Ekofit prowadzone są szkolenia dla osób zajmujących się ochroną przeciwpożarową, jak i kursy dla pracowników, kierowników zespołu oraz właścicieli firm.

 

Jak wygląda szkolenie?

Zakres przekazywanej wiedzy zależy od rodzaju szkolenia. Oferta obejmuje kursy dla konserwatorów gaśnic, hydrantów, przeciwpożarowych zbiorników wodnych, gazowych urządzeń gaśniczych, DSO, oświetlenia awaryjnego, przeciwpożarowego wyłącznika prądu, sygnalizacji, klap oddymiających. Kursy odbywają się stacjonarnie albo przez internet, więc łatwo wybrać najwygodniejsze rozwiązanie oraz dogodny termin.

Kursy kończą się egzaminem, stąd pewność, że osoby po zakończonym szkoleniu rzeczywiście dysponują niezbędną wiedzą i potrzebnymi umiejętnościami, co przekłada się na wyższe bezpieczeństwo w zakładzie pracy. Na kursach przekazywana jest nie tylko wiedza teoretyczna, ale i praktyczna, dlatego od razu po zakończeniu można zająć się wykonywaniem nowych obowiązków służbowych. Do podstawowych materiałów edukacyjnych dołączane są też praktyczne dodatki, np. przykładowy protokół, co ułatwi jego przygotowanie w przyszłości.